Haber

Uludağ’ın zirvesinde göller dondu

Uludağ’ın zirvesinde göller dondu

BURSA – Kış turizminin önde gelen merkezlerinden Uludağ’da beklenen kar yağışı hala gerçekleşmezken, zirvedeki göller dondu. Donmuş göllerde gezen Bursalı dağcı İsmet Şentürk; Kar ve sis altında donmuş göllerin büyülü anlarını yakaladı.

Her yıl yılbaşı gecesi yağan kar manzarasıyla hafızalara kazınan Bursa Uludağ’da beklenen kar yağışı bu yıl henüz başlamadı. Bursa’nın su deposu konumundaki Uludağ’da Ocak ayının ortalarına doğru hala yağmayan kar, kuraklık endişesi yaratırken, Bursalı dağcı İsmet Şentürk, suların çok az olduğu Uludağ’ın zirvesini fotoğrafladı. kar ve kar olmamasına rağmen donmuş göller. Usta dağcı, kar yağışının olmaması nedeniyle kuraklık ve susuzluğa dikkat çekerek, kıt su kaynaklarını idareli kullanmaları konusunda vatandaşları uyardı.

Donmuş göllerde yürüdü

Şentürk, Uludağ’ın zirvesinde çok az kar olmasına rağmen soğuk hava nedeniyle göllerin tamamının donduğunu belirtti. Dağcı Şentürk, Kara Göl ve Buzlu Göl’ün yağış olmaması nedeniyle hiç olmadığı kadar çekildiğini ve su seviyesinin düştüğünü bildirdi. Şentürk, Oteller Bölgesi’nden Göller Bölgesi’ne tırmanış sırasında çok sayıda ayı ayak izine rastladığını söyledi. “Genel olarak kış aylarında da aktif olduklarını söyleyebiliriz çünkü karda izlerini hep gördüğümüz için. Bazen önümüze çıkıyorlar bu nedenle bildiğimiz genel anlamda kış uykusunun tam olarak yaşandığı söylenemez. bizim coğrafyamızda” dedi.

Öte yandan Uludağ’da 11 Ocak’tan itibaren yoğun kar yağışı beklendiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu