Haber

Çin’den ABD’ye: İç işlerimize karışmayı bırakın

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Çin Bakanı Qin, ABD’nin Çin’in iç siyasetine karışmaması gerektiğini vurguladı. “ABD, Tayvan gibi konular da dahil olmak üzere Çin’in iç işlerine karışmayı bırakmalı ve ülkenin temel kaygılarına saygı duymalı. ABD, Çin’in egemenlik, güvenlik ve kalkınma politikalarının altını oymayı bırakmalı” dedi. Çin ile ABD arasındaki ilişkilere de değinen Gang, “Yıl başından bu yana yeni zorluklar ve zorluklarla karşılaştık. “Her iki taraf da birlikte çalışmalı ve bu zorlukların üstesinden gelmek, ilişkileri istikrarlı tutmak ve değişimi yönlendirmek için sorumluluk almalı.”sözlerini kullandı.

ELE ALINAN KÜRESEL SORUNLAR

Blinken, görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, görüşmede ikili ve küresel sorunların yanı sıra iki ülkenin açık iletişim kanallarının sürdürülebilirliğinin değeri ve diplomatik mali taahhütlerin devamına ilişkin bahislerin ele alındığını da belirtti.

Blinken, Çin’in casus balonunun ABD’ye düşmesinin ardından Şubat ayında başkent Pekin’e yapacağı ziyareti iptal etmişti. Geçtiğimiz günlerde Blinken’in 18 Haziran’da Çin’e gideceği duyurulmuştu. Blinken’in Çin ziyareti gerçekleşirse bu ziyaret ABD’nin üst düzey yetkililerin 5 yıl aradan sonra Çin’e yaptığı ilk ziyareti olacak.

ekinozu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu